25
mar

Nowoczesny projekt biura Activity Based Working (ABW)

Activity Based Working (ABW) dotyczy stworzenia różnych środowisk w pomieszczeniach biurowych, różnych przestrzeni gdzie pracujemy. Dzień wypełniony jest zadaniami, które trzeba zrobić, wszystkie wymagają Ciebie, ale nie są jednolite. Niektóre wymagają twórczego myślenia, inne wymagają współpracy z innymi osobami, niektóre to typowe obowiązki do wykonania, maile, telefony.

W przestrzeni Activity Based Working można wybrać przestrzeń odpowiednią dla Ciebie i do wykonania działania, jakie masz zaplanowane – tak, aby wykonać je w sposób najbardziej efektywny i wygodny. Użytkownicy w obszarze roboczym akcji Activity Based Working – wspólnego obszaru roboczego, mają możliwość być optymalnie wydajnymi w danym czasie do danego zadania.

Mieszające się otoczenie wspierają sie wzajemnie: chcesz skoncentrować się na pisaniu lub masz materiały do przeczytania- możesz usiąść w cichej strefie na kilka godzin, gdy potrzebujesz innowacyjnych pomysłów, możesz zrobić z zespołem burzę mózgów – w przestrzeni twórczej… musisz zadzwonić – użyj budkę telefoniczną,  (dzięki czemu nie przeszkadzasz nikomu i nikt ciebie nie rozprasza, a jednocześnie – będziesz bardziej zwięzły stojąc), masz też sale konferencyjną, aby przeprowadzić dyskusje- porozmawiać. Stworzona przestrzeń zaczyna wspierać do działań, którym jest dedykowana.

Pracując w różnych przestrzeniach, zmieniając swoje przyzwyczajenia już po kilku tygodniach widoczne są wyniki: wprowadzenie cichej strefy do zadań, które wymagają koncentracji sprawiają, że łatwo się skupić a zadania udaje się wykonać w krótszym czasie, korzystanie z budek telefonicznych powoduje zwiększenie efektywności połączeń, spotykania na wspólnym obszarze pracowników sprawia że wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, a sprzyjająca przestrzeń twórcza wyzwala kreatywność. Co jeszcze daje Activity Based Working: podnosi świadomość pracowników o tym, gdzie są najbardziej wydajni w swojej pracy, poprawia współpracę między ludźmi- ponieważ wspólna przestrzeń robocza sprzyja nieformalnym rozmowom, przepływowi informacji, dzieleniem się pomysłami i spostrzeżeniami, użytkownicy cenią nowy wygląd niestandardowy – wiec zwiększa się zadowolenie pracowników. Activity Based Working jest skuteczny, ponieważ pojęcie wspólnej przestrzeni jest wykorzystane w umiejętny sposób ( m2 jednego pracownika mogą być zmniejszone o 40 %)

Więcej informacji i zdjęć poniżej ze strony Kinnarps:

Główną zaletą pracy w modelu Activity Based Working jest możliwość wyboru miejsca w biurze do aktualnie wykonywanego zadania. W ciągu dnia pracy wykonujemy szereg różnorodnych czynności: sprawdzanie poczty, rozmowy telefoniczne,  krótkie spotkania formalne lub mniej formalne, aż po spotkania zespołów wymagającą od nas kreatywności bądź skupienia. W Kinnarps doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Wierzymy, że aby dzień w pracy był dobrze wykorzystany potrzebujemy odpowiedniego środowiska biurowego. Jeśli nasze zadanie wymaga koncentracji – wybieramy pomieszczenie typu biblioteka, a jeśli komunikacja jest dla nas niezbędna, a tak jest przy wspólnych projektach, siadamy z zespołem przy biurko typu bench… niekoniecznie na uboczu.

W modelu pracy Activity Based Working do każdej czynności można wybrać specjalnie przeznaczone miejsce. To gwarantuje swobodę, która dla każdego z nas jest bardzo ważna.

 http://www.kinnarps.com/pl/pl/Interior-solutions/Next-Office/Settings/