24
mar

Planowanie w praktyce- gra z zasadami.

Planowanie w praktyce- gra z zasadami.

Planowanie w praktyce- funkcjonalność i praktyczność. Gra z zasadami. Przestrzeń powinna być zaprojektowana i zaplanowana w konkretnym celu, powinna służyć określonym potrzebom.

Ergonomia to jedna z podstawowych zasad. Ergonomia człowieka i jego proporcji, ale również ergonomia, jakiej wymaga przestrzeń, która jest projektowana. Inaczej trzeba rozpatrywać ergonomię mieszkania, inaczej domu a jeszcze zupełnie inaczej ergonomie przestrzeni obszarów publicznych, inaczej w przypadku przestrzeni zajmowanej przez dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne.

Planowanie w praktyce to również współpraca z innymi fachowcami branżowymi-  aby poznać budynek i mieć pełen obraz potencjalnych możliwości i ograniczeń.

W ustalaniu tych zasad gry projektowej coraz częściej okazuje się, że mniej znaczy więcej- a prostsze projekty okazują się ponadczasowe i zadowalające.

Planowanie w praktyce to również planowanie tego, co często jest niewidoczne i wydaje się w pierwszej chwili niezbyt interesujące. To, co niewidoczne na pierwsze spojrzenie – jednak jest niezmiernie istotnym elementem projektowym każdego wnętrza i musi być zaplanowane na początku realizacji każdego projektu. To: ogrzewanie, hydraulika, światło, instalacja elektryczna.. . Nazywam to częścią puzzli, które trzeba ułożyć na początku układania, aby potem cała reszta miała bazę do składania całego elementu układanki.