Apartament Cesarski

Data Marzec 2014
Lokalizacja Cieszyn

Apartament zlokalizowany jest w reprezentacyjnej kamienicy przy ul. Rynek 20 w Cieszynie, gdzie dawniej znajdował się Hotel Pod Brunatnym Jeleniem. Budynek z dekoracją elewacji i wnętrz w stylu wiedeńskiego neobaroku powstał w 1912 roku według projektu architekta Kiliana Köhlera. Był wizytówką miasta. Od swych początków hotel gościł wiele znakomitości i koronowanych głów, m. in. księcia Repnina, cara Pawła I, księcia Condé i Marię Teresę (córkę króla Ludwika XVI), cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego, generała Kutuzowa, cesarza Ferdynanda, czy też księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga. Najznamienitszym jednak gościem był cesarz Józef II, który zatrzymał się w hotelu dwukrotnie, w 1770 i 1779 roku. Apartament, który jest realizacją przedstawianą w tym projekcie to najbardziej prestiżowy apartament kamienicy -Apartament Cesarski. Czteropiętrowy budynek przy „Rynku 20”, zaprojektowany przez Kiliana Köhlera, posiada secesyjną elewację o rokokowej stylistyce, nawiązującą do wiedeńskich wzorów. Na wysokim parterze mieściła się dawniej kawiarnia i restauracja, natomiast na pierwszym piętrze znajdował się reprezentacyjny apartament z wyjściem na balkon. Duże okna ozdabiają sztukaterie i wygięte gzymsy. Symetrię fasady podkreśla neo rokokowy kartusz ozdobiony płaskorzeźbą jelenia. Wysoki mansardowy dach zwieńczony jest kutą kratą z dawną nazwą hotelu. Hotel „Pod Brunatnym Jeleniem” przebudowany w 1912 roku, był od samego początku miejscem niezwykle luksusowym. Na trzech piętrach znajdowało się 67 pokoi hotelowych z tzw. angielskimi łazienkami, centralnym ogrzewaniem, lodówkami, windą, elektrycznym oświetleniem oraz wentylacją. Wnętrza zostały urządzone według najnowocześniejszych wiedeńskich wzorów. Na parterze znajdowały się luksusowo wyposażone w secesyjnym stylu: kawiarnia, salon dla dam, restauracja serwująca wiedeńskie specjały, sala koncertowa i balowa, zimowa kręgielnia oraz pokoje klubowe.

„Apartament Cesarski” taką nazwę historyczną ma do dzisiaj prezentowany apartament. Prace nad jego realizacja rozpoczęły się bardzo wcześniej- na etapie początkowych prac dewelopera w tym obiekcie. Rezygnacja z kliku ścianek działowych otworzyła przestrzeń apartamentu i pokazała min. wszystkie okna tego apartamentu – wychodzące na rynek Cieszyński.  Dodatkowo już na tym etapie wstrzymane zostały prace zmierzające do obniżenia sufitu a tym samym zasłaniające to, co jest dzisiaj zachowanym pięknym detalem – akcentem dekoracyjnym mieszkania – sufitem…

…. uwodzicielski klimat inspirowany „złotem Klimta” przenika ten apartament w wielu detalach …. Można zamieszkać tam gdzie mieszkał cesarz i pomieszkać w prezentowanym wnętrzu. aprtamentcesarski  Poczuć klimat dawnych czasów, obejrzeć Cieszyn. Spacerując po Rynku oraz ścisłym centrum odkryjesz charakterystyczną zabudowę miasta, które nie bez powodu nazywane jest Małym Wiedniem. Określenie to stosowane jest do architektury miast czerpiących wzorce z Wiednia. Sam styl zabudowy to nie jedyne związki Cieszyna ze stolicą Austrii, która od „miasta trzech braci” oddalona jest w linii prostej dokładnie 283 km. Nad Cieszynem – dawną stolicą monarchii austriackiej nadal unosi się, bowiem duch Franciszka Józefa, który nadaje czaru przygranicznemu miastu, które dziś symbolicznie już tylko przedzielone jest rzeką Olzą.

Motywem przewodnim projektu apartamentu stał się Gustav Klimt – jego twórczość, Wiedeńskie Fryzy Alegoryczne z Muzeum fur Angewandte Kunst.

Sypialnie ukrywają przeszklone drzwi – trzy metry wysokie i ponad dwa szerokie. To szklana ściana z elementem piaskowanych detali inspirowanych twórczością Klimta. Szkło też zyskało detale „złota Klimtowskiego”…..

Jeszcze jednym mottem przewodnim apartamentu stały się kolory  biel i odcienie złota….

Gdy drzwi sypialni są otwarte w apartamencie otwiera się ściana okien. Przestrzeń odpoczynku przenika się z przestrzenią pokoju dziennego – dając tym fantastyczne warunki do wypoczynku, relaksu, do bycia razem….

Kuchnia w tym 60 metrowym apartamencie stała się ważnym elementem wnętrza. Założenie wykorzystania całej wysokości apartamentu stało się bardzo dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym.

Łazienka apartamentu z założenia jest kontynuacją całego projektu. Inspiracji złotem Klimta i duchem tego miejsca. 

….całość projektu łazienki dopełnia oświetlenie- połyskliwe kryształki zamknięte w kule.

… szkło lakobel w pastelowym odcieniu naklejone na ścianie….